Banka HesaplarıOnline Bağış

Yardımelinden Arakanlı Mültecilere Mescid

Yardımelinden Arakanlı Mültecilere Mescid

Kısa sürede tamamlanan Yardımeli Mescidi, Arakanlı mültecilerin bulunduğu kampta sevinçle karşılandı. Artık ibadetlerini yapabilecekleri ve nesillerine dini eğitim verebilecekleri

Güneydoğu Asya ülkesi Burma'nın (Myanmar) Arakan bölgesinde yaşayan Müslümanlara yönelik sürdürülen katliamlar sonrasında Bangladeş’e göç eden Arakan Müslümanları hayata tutunmaya çalışıyor.

Bölgeye giden Yardımeli ekipleri, Arakanlı mültecilere yardım malzemelerini dağıtırken şahit oldukları bir gerçek vardı: Bu insanlar bu kadar zulme, bu kadar sıkıntı ve eziyete rağmen dinlerinden vazgeçmemişler. Gelecek nesillerine sahip çıkmak anlamında açık arazide oluşturdukları mekânlarda ibadetlerini yapıyorlar, dini eğitim veriyorlar. Sadece dört tarafını derme çatma malzemelerle çevirdikleri bir mekân dikkatimizi çekiyor. Buranın ne olduğunu öğrendiğimizde hemen karar da orada veriliyor. Bu derme çatma, sadece etrafı çevrede dolaşan hayvanlardan muhafaza için çevrilen yer bir mescidti. O anda ekibimiz karar veriyor, bu mescid düzgün ve düzenli bir yapı haline getirilmelidir. Gerekli olan malzemeleri almaları ve mescidin inşası için çalışmalar hemen başlatıldı.

Kısa sürede tamamlanan Yardımeli Mescidi, Arakanlı mültecilerin bulunduğu kampta sevinçle karşılandı. Artık ibadetlerini yapabilecekleri ve nesillerine dini eğitim verebilecekleri güzel bir mekânları vardı.

Bölgede mescid ihtiyacı çok fazla:

Arakanlı mültecilerin bulunduğu kamp bölgesi çok büyük ve 250 binden d fazla mülteci bulunmakta. Bu bölgede Yardımeli Mescidi gibi mescidlerin ve eğitim mekânlarının oluşturulmasına çok ihtiyaç var. Zira kampta bulunan çocukların eğitimi çok önemli. Gerekli olan eğitim, kamp içerisinde kendi aralarında belirledikleri kişiler tarafından verilmekte. Bölgede bulunan eğitimli kişilerle irtibata geçen ekiplerimiz, kampta çocuklara bu eğitimi vermeleri konusunda anlaştılar. Bu eğitmenler bir proje kapsamında maddi olarak desteklenecekler.

Sizin de bir Kardeş Aileniz olsun…

Arakanlı mülteciler, kardeş aile projemiz kapsamında desteklenecekler. Arakanlı mültecilerle kardeş aile olmak isteyenler, Derneğimizle irtibata geçebilirler.

Arakanlı mültecilere, her hususta yardım elini uzatan Derneğimiz, onları yalnız bırakmadı, daima yanlarında olduğumuzu onlara yaptığı yardımlarla hissettirdi. 

Kendilerine olan sevgi, muhabbet ve hassasiyetlerinden dolayı başta Yardımeli Derneği olmak üzere tüm STK’lara ve kardeş Türkiye halkına dua ve minnetlerini sunan Arakanlı mülteciler, Türkiye’nin dünya kamuoyuna Arakanlıların dramlarını iletmesindeki gayretini de takdirle dile getiriyorlar.

Paylaş