Banka HesaplarıBağış Yap

Yardımeli'nden Eğitime Tam Destek

Yardımeli'nden Eğitime Tam Destek

Suriyeli çocukları okulla, öğretmenle, okul sıralarıyla, kalemle, kitapla tanıştırmak için kolları sıvayan Yardımeli, Hatay’ın Kumlu ilçesinde Suriyeli Mülteci çocuklar için oluşturduğu okulu hizmete, eğitim ve öğretime açıyor.

Suriye’deki iç savaş, üçüncü yılına girmek üzere. Vatanını terk etmek zorunda kalan bu mazlum ve mağdur insanlara kucağını açan Yardımeli Derneği savaşın başından bu yana Suriyeli mülteciler için seferber olarak onlara gıda, giysi, barınma, sağlık, temel ihtiyaç malzemeleri yardımlarından sonra yeni bir seferberlik daha başlattı: “Eğitim Seferberliği”

Suriyeli çocukları okulla, öğretmenle, okul sıralarıyla, kalemle, kitapla tanıştırmak için kolları sıvayan Yardımeli, Hatay’ın Kumlu ilçesinde Suriyeli Mülteci çocuklar için oluşturduğu okulu hizmete, eğitim ve öğretime açıyor. Açılacak okulun amacı Suriyeli mülteci öğrencilerin savaştan dolayı yaşadıkları endişe, korku ve fobilerini yenmek, savaş psikolojilerini üzerlerinden atmak, ayrıca yaşadıkları ve yerleşik hayat sürdükleri yerlerde barışık, sağduyulu bir hayat sürdürmelerini sağlamak olacaktır.

3 katlı olan okulda, toplam 9 sınıf mevcut olup, 475 öğrenci öğrenim görecektir. Okulda ayrıca öğretmen odası,   rehberlik sınıfı,   müdür odası ile birlikte toplantı salonu mevcuttur. Okulda, öğrenciler sabahçı ve öğlenci gruplar halinde eğitim-öğretim göreceklerdir. Sabahçı gruplar ilkokul, öğlenci gruplar ortaöğretim seviyesinde olacaktır.

Okul, 12 Kasım 2013 günü saat 13.00’de Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık DANIŞMAN başta olmak üzere, Yardımeli yetkilileri, STK temsilcileri, resmi ve sivil kurum – kuruluşların yetkililerinin iştiraki ile açılacaktır.

Yardımeli Derneği Hatay Şubesi Sorumlusu Eyüp Yıkılmaz konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Yardımeli olarak Dünyanın neresinde olursa olsun ihtiyaç sahiplerine, mazlum ve mağdur insanlara yardım eli uzatmaya çalışıyoruz. Dernek olarak tüm çabamız insanlık adına, zulüm gören ve mağdur insanlar adınadır; Suriyeli mülteci kardeşimiz de bunlardan biridir.

Suriyeli mülteci aileler de Türkiye’de misafir olarak bulunuyorlar. Hatay merkezde şu an Suriyeli mülteciler için 6 tane okul vardır. Kumlu ilçesinde 1300 kişilik Suriyeli mülteci aile yerleşik olarak yaşadığından, bu ailelerin çocuklarının bu yerleşik hayata adaptasyonu sağlansın, eğitimlerinden geri kalmasın diye okulumuzu Kumlu ilçesinde açmayı uygun gördük. Öğretim, modern eğitim materyalleri eşliğinde sunulacaktır”dedi.

Paylaş