Banka HesaplarıBağış Yap

Yardımeli'nden Pakistana Kolej

Yardımeli'nden Pakistana Kolej

Yardımeli Derneği inşa ettiği Eyüp Sultan köyünden sonra şimdi de üçüncü koleji tamamlayarak Pakistanlılara hediye etti...

 

Yüzyılın sel felaketiyle sarsılan Pakistan’da yaralar hızla sarılıyor. Geçtğimiz aylarsa yaşadığı sel afetinden sonra binlerce evin yıkıldığı on binlerce insanın barınaksız kaldığı Pakistan’da Yardımeli Derneği inşa ettiği Eyüp Sultan köyünden sonra şimdi de üçüncü koleji tamamlayarak Pakistanlılara hediye etti.

 

Yaşadığı sel felaketinden sonra yavaş yavaş yaralarını sarmaya çalışan kardeş Pakistan halkına Yardımeli Derneğinden anlamlı destek geldi. Binlerce insanın evsiz kaldığı Pakistan’da sel felaketinin yıktığı kamu binalarının tekrar onarılıp inşa edilmesi için aylardır yoğun bir çalışma sürdüren insani yardım dernekleri inşa ettikleri binaları bir bir Pakistanlıların kullanımına açtı. Daha önce Pakistan’da bir köy inşa eden Yardımeli Derneği geçtiğimiz günlerde de inşaatını bitirdiği koleji faaliyete soktu.

Pakistan Keşmirinin başkenti Muzafferabad’a 40 km mesafede olan Hattian Bala bölgesinde inşa edilen Yardımeli kolejinde 200 Pakistanlı çocuk eğitim alacak. Geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan Yardımeli Kolejinin hizmete alım törenine Yardımeli Derneği Genel Koordinatörü Osman İlhan, Akabe Vakfı Kurucularından ve Kur’ani Hayat Dergisi Koordinatörü Dr. Fethi Güngör, Yardımeli Derneği Pakistan Sorumlusu İlyas Heymen, Pakistan insani yardım kuruluşu Read Foundation Başkanı Mahmud Ahmed, Keşmir Milli Eğitim Bölge Sorumlusu ile Pakistanlılar katıldı.

Akabe vakfı iki okul ,Yardımeli bir kolej hediye etti

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Read Foundation Başkanı Mahmut Ahmet, Türkiyeli Müslüman kardeşlerinden çok büyük destek aldıklarını söyledi. Bu güne kadar Akabe Vakfı’nın Pakistanda iki okul inşa ettiğini belirten Ahmed, “Yardımeli Derneği katkısıyla bu birlikteliğimiz devam etti. Yardımeli Derneği Sekiz sınıfta iki yüz öğrencimizin eğitim göreceği bu Koleji yaptırarak bizi bir sorumluluktan daha kurtardı ve bu bölgedeki yavrularımızın eğitimlerine katkı sağladı” dedi. Mahmud Ahmed, “Yardımeli Kardeş Aile projesi kapsamında 3 yıldır Keşmir’de Pakistan’daki büyük selden sonra Pencap ve Serhat Eyaletlerinde Yüzlerce aileyi kardeş aile yaparak Pakistanlı mazlum ve muhtaç kardeşlerimizle Türkiye’den ve dünyanın çeşitli ülkelerinden kardeşlerimize köprü oldu ve Ensar ve Muhacir kardeşliğini bu topraklarda diriltti” şeklinde konuştu.

İlhan : Kötü günde hep Pakistan da olduk

Yardımeli Derneği Genel Koordinatörü Osman İlhan ise, 2010  Keşmir depreminde de bölgede yoğun bir şekilde yardım çalışmaları yürüttüklerini söyledi. Depremden sonra Akabe Vakfı olarak 15 derslik iki okulu yaptırarak Pakistan halkına hediye ettiklerini belirten İlhan, “2010 Sel felaketinde tüm ekiplerimizle Serhat ve Pencap velayetlerinde insani yardım çalışmalarını koordine ettik. Keşmirin Hattian Bala bölgesinde 200 kişilik Kolej yaptırarak kardeşlerimizin sevinç ve mutluluğunu hep birlikte yaşadık”dedi. Kolejde tam donanım bir laboratuarında yer aldığını kaydeden İlhan, kolejden mezun olan öğrencilerin Türkiye’de eğitimlerini devam etmesi durumunda da kendilerine destek vereceklerini söyledi.

 

Paylaş