Banka HesaplarıBağış Yap

YARDIMELİ'NDEN Somali’ye 47 Yeni Su Kuyusu

YARDIMELİ'NDEN Somali’ye 47 Yeni Su Kuyusu

2011 yılında yaşanan büyük kuraklıkta yüzbinlerce Somalili insan hayatını kaybetmişti.

Ağustos 2011 tarihinde Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Somali’yi ziyaret etmesinin ardından, birçok yardım kuruluşu Türkiye’den Somali’ye yardım götürdü. Bu yardımlar Somali’nin kaderini değiştirdi ve kitlesel ölümler durduruldu.

Ancak 2016 ve 2017 yılında da beklenen mevsimsel yağışlar olmayınca, özellikle şehirlere uzak kırsal kesimde, mezralarda yaşayan ve hayvancılıkla geçinen insanlar kuraklıktan en çok etkilenen kesim oldu. Somali’de devlet imkanlarının yetersiz olması nedeniyle, kuraklıktan etkilenen bölgelere gıda maddeleri, temiz su ve tıbbi malzemeler zamanında ulaştırılamıyor.

Son yılların en kurak mevsimini yaşayan Somalili kardeşlerimizin bu çığlıklarını duyan başta Avrupa'dan olmak üzere bağışçılarımızla birlikte, Somali’de su kuyusu faaliyetlerimize hız verdik. Somali’de su kuyusu bulunmayan bölgelerde başladığımız çalışmalar neticesinde farklı bölgelerde 12 yeni su kuyusu açılışı gerçekleştirdik. Açılan bu kuyulara ek olarak 35 adet su kuyusu çalışması devam etmekte. İklimi ve toprak yapısından dolayı yüzlerce metre derinlikten çıkan bu su, aynı zamanda hayvanların da hayatta kalmasında ciddi rol oynuyor.

Geçtiğimiz yıl haziran ayında açılan ve hasta kabulüne başlayan 100 yataklı Yardımeli Kadın Doğum ve Çocuk Hastanemiz, yaşanan kuraklık ve buna bağlı hastalıklarla mücadelede etkin rol oynuyor. Acil servisi, yeni doğan ünitesi, ameliyathanesi ve tıbbı cihaz donanımıyla bölgenin sağlık alanında ki ihtiyaçlarını karşılıyor.

Afrika’da yaşam savaşı veren kardeşlerimizin bu mücadelesinde sizlerde destek olun. Bağışlayacağınız bir  su kuyusu ile yüzlerce insanın hayatına bir damla umut olabilirsiniz.

Su Kuyusu Açtığımız Yerler ve Fiyatları

Afganistan 2.000 $
Somali 4.000 $
Moritanya 6.000 $
Sudan 6.000 $

Paylaş