Banka HesaplarıBağış Yap

Yardımelleri dünyanın dört bir yanına uzandı

Yardımelleri dünyanın dört bir yanına uzandı

Bu yıl “1 Kurban 1 Fidan” projesi ile başladığımız Kurban 2018 Vekalet yoluyla kurban kesim ve dağıtım organizasyonu, herhangi bir problem yaşanmadan, başarı ile tamamlandı hamdolsun.

Türkiye’de ve 30 ülke – 55 farklı bölgede gerçekleştirilen kesim ve dağıtım organizasyonunda başta Yönetim Kurulu üyeleri olmak üzere, 120 görevli-gönüllü kişi görev aldı. Kesin ve dağıtım yapılan her bölgelere giden en az 2 kişi kesim ve dağıtım tam bitene kadar bölgede çalışmalara nezaret ederek, şahidlik yaptılar. Sadece birkaç bölgede güvenlik sebebi ile merkezden ekiplerimiz gidemedi. O bölgede bulunan partner yerel dernekler vasıtası ile kurbanlarımız kesildi ve dağıtımı yapıldı. Tüm kesim ve dağıtım görüntüleri ile, teslim evrakları partner kurumdan talep edilmektedir. Tüm kurban kesimleri esnasında bağışçı isimleri okunarak, görüntülü ve sesli kayıtlar alındı; teslim esnasında da yine dağıtımlar kayıt altına alındı.
 


 

Bayramın ikinci günü bölgelerin çoğunda kesim ve dağıtım çalışması tamamlandı. Yalnız, bayrama Türkiye’den 1 gün sonra başlanan yerlerde (Pakistan, Bangladeş, Arakan Kampları, Nijer, Nepal) bir gün sonra tamamlandı. Görevlerini tamamlayan Yardımeli ekipleri, 3.günden itibaren Türkiye’ye dönmeye başladılar.
 


 

Toplamda 10500 hisse kurban kesimi ve dağıtımı yapıldı. Getirilen hediyelerle birlikte 540 bin insana ulaşıldı, bayramlaşıldı. Yetimler, çocuklar sevindirildi, kardeş ailelerimiz evlerinde ziyaret edildi.

Türkiye’de misafir olan Suriyeli, Afganlı, Filistinli, Mısırlı, Doğu Türkistanlı aileler de unutulmadı ve kurban payları ailelere ulaştırıldı.
 


 

1 Kurban 1 Fidan

Bu yıl ilk defa uygulanacak olan proje ile, kesilen ve dağıtımı yapılan her bir kurban için bir meyve fidanı dikilecek. Pilot bölge olarak 4 ülke belirlendi : Türkiye, Sudan, Somali ve Moritanya.

DİKİM YAPILACAK ÜLKE KURBANIN KESİLDİĞİ ÜLKE
TÜRKİYE Bosna, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Gazze, Kudüs, Lübnan, Suriye Cerablus, Türkiye
SUDAN Sudan, Afganistan, Bangladeş, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Pakistan, Nepal
SOMALİ Eritre, Etiyopya, Tanzanya, Kenya, Somali
MORİTANYA Moritanya, Mali, Nijer, Çad, Yemen

Ofislerimizin olduğu bölgeler özellikle belirlendi ki, dikilen fidanların bakımı, korunması ve takibi daha kolay olsun. Kurban çalışmaları için giden ekipleri sembolik olarak meyve dikimleri yaptılar. Ama asıl dikimler, o ülkenin dikim zamanını takip ederek, bölge şartlarına, toprak yapısına ve iklime uygun meyve fidanları dikilecektir.
 


 

Ülkenin yetkili makamları ve zirai kurumları ile istişareli olarak planlamalar ve çalışmalar devam etmektedir. Okul, cami, yetimhane, hastane bahçeleri, köy ortak alanları ve özel olarak tahsis edilen büyük araziler üzerine dikimler yapılacaktır. Gelecek nesiller boyu istifade edilecek olan meyve bahçelerinden toplanan hasat ve elde edilen gelir, ihtiyaç sahibi ailelere, yetimlere, öğrencilere ve şehid ailelerine verilecektir.

Kurban 2018 kurban organizasyonunda görev alan, emeği geçen ve bizlere güvenerek kurban emanetlerini bizlere veren tüm bağışçılarımıza teşekkür ediyoruz.

KURBANLAR KARDEŞLİĞİMİZ, FİDANLAR UMUDUMUZ OLSUN…

Paylaş