Banka HesaplarıBağış Yap

Yemen için buluştuk

Yemen için buluştuk

Yemen’deki insanlık dramını kamuoyuna duyurmak, unutturmamak ve savunmasız sivil halka destek amacıyla düzenlenen programa katılım yoğun oldu.

Yardımeli Gönüllü Birimi ve Anadolu Yakası Gönüllü Biriminin koordine ettiği kahvaltı programına, aileleri ile birlikte gelen misafirlere, Yemen’de yaşanan insanlık dramı hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Yemen’de yaşanan dramdan, maalesef kamuoyunun çok fazla bilgi sahibi olmadığı ve yaşanan sıkıntıların, açlık ve susuzluğun çok gündeme gelmediği katılımcılar tarafından dile getirildi. İnsani yardımların ulaşmamasından dolayı açlık, susuzluk ve salgın hastalıklardan kaynaklı ölümler yaşanmaktadır. 8,5 Milyon insanın açlıktan ölmek üzere olduğu Yemen’de, her 10 dakikada 1 çocuk ölmektedir. Salgın hastalıkların sebep olduğu toplu ölümler yaşanmakta, sağlık gereçleri ve ilaç yokluğundan hastalara müdahale edilememekte, tedavileri yapılamamaktadır.
 


Dernek Başkanı Dr.Sadık Danışman’ın açılış konuşmasını yaptığı programda, farklı bölgelerden gelen misafirler Yemen’de yaşanan zulmün ve dramın bir çok yerde yaşandığına dikkat çekerek; Müslümanların artık bir olmak zorunda olduklarına ve kardeş kavgalarına karşı uyanık olmak gerektiği üzerinde durdular. 
 


Dr.Sadık Danışman konuşmasında “Yemen’de yaşananlar bir şekilde üstü örtülmeye, gizlenmeye çalışılmaktadır. Çıkar gruplarının, mezhepsel farklılıkları öne çıkararak kardeş kanı dökülmesine sebep olduğu Yemen’de, yine savunmasız, sivil halk ve çocuklar ölmektedir maalesef. Yardımeli olarak insani yardımlarımızı sivil halka ulaştırılması noktasında tüm imkanlarımızı kullanıyoruz ve kullanmaya devam edeceğiz. Açlıktan, suzuluktan ve salgın hastalıklardan ölüm döşeğinde bulunan insanlar bizlerden yardımellerimizi beklemektedirler.” dedi.
 


Programa, Yemen AlBereke Derneği Başkanı Prof.Dr.Muhammed Elsoudi, Yemenli Aktivist Misk Elcüneydi, Gazze’den Abdusselam Heniyye, Pakistan Yardımeli Sorumlusu Seyfül İslam katılarak, birer konuşma yaptılar.

Yemen’de yaşanan dramın duyurulması ve gerekli girişimlerin yapılması hususunda kamuoyunun oluşturulmasına yönelik çalışmaların yapılmasının gerekliliği vurgulanan program, kahvaltı ikramı ile son buldu. 

Paylaş