Banka HesaplarıBağış Yap

Yeni bir miladi yıla girdik

Yeni bir miladi yıla girdik

Düşmanlığın kaybettiği kardeşliğin kazandığı yeni bir yıl olsun.

Bir yıl daha geride kaldı. Yeni bir miladi yıla daha giriyoruz.

2020 yılının hem dünya hem ülkemiz için pek de iyi geçtiği söylenemez. Bunun nedeni elbette dünyayı saran pandemi/salgın… Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi, hayata ilişkin önceliklerini, değerlerini, ihtiyaçlarını baştan sorgulamak zorunda bıraktı insanoğlunu. Tüketim alışkanlıkları, sosyal hayat, iletişim, aile, okul, hastane; insanın hizmetindeki tüm materyaller, kurum ve kuruluşlar, ilişkiler, hasılı neredeyse tüm hayat yeniden dizayn edildi adeta…

Pandeminin birincil etken olduğu hayat standartları yeni zorunluluklar getirdiği gibi, hayat içerisinde hiç dikkatimizi çekmeyen, kenarda köşede kalmış değerlerimizin, mutluluk, şükür ve sevinç kaynaklarımızın farkına varmamıza vesile oldu.

“Her şerde sizin için bir hayır olabilir. Siz bilmezsiniz ama Allah bilir” ayetini burada hatırlamak gerekiyor. Bu ayeti hatırlayıp, buna göre konuçlanırken, “insanın karada ve denizde fesat çıkarıp dengeyi bozduğunu…” söyleyen ayeti de unutmamak lazım… İki ayeti birden tefekkür edip hayatı- hayatımızı, insanı- insanlığı, eşyayı- varlığı, yaşamı-ölümü birlikte okumamız gerekiyor.

Hayatı zorlaştırdığı gibi, birbirimize sahip çıkmanın önemini de hatırlatan pandemi sürecinde dernek olarak yurt dışı ve yurt içindeki çalışmalarımız da farklı bir boyut kazandı. Yardım alanlarımız genişlediği gibi, yardım kriterlerimizi de yenilemek durumunda kaldık. Önceliklerimiz keskin bir şekilde değişti.

Pandemi sürecinde farklı ülkelerdeki kardeşlerimizi de ihmal etmemekle birlikte ülke insanımızın yanında olduk. Bize başvuran hiç kimseyi boş çevirmemeye gayret ettik. Gerek ayni, gerek nakdi olarak elimizden geldiği kadar insanımızın yanında olduk.

Çeşitli ülkelerde bulunan yetimhanelerimizi, hastanelerimizi, eğitim külliyelerimizi desteklemeye devam ettik.

Kardeş Aile projemizle gönülleri buluşturduk.

Ülkemizin dört bir yanında bulunan temsilciliklerimiz aracılığıyla kumanya, alışveriş kartları, kış yardımlarımız devam etti.

Ramazan ayında yetimlerin, kimsesizlerin yanında olduk.

Dünyanın kurak bölgelerinde bulunan ülkelere binlerce su kuyusu açmaya devam ettik.

“Kışın kardeşlerimiz üşümesin” adlı projemizle kömür, battaniye, soba vs. dağıtımını sürdürdük.

Dünyanın en önemli sorunlarından biri olan mülteci sorununa el uzatmaya devam ettik ve Arakan’dan Suriye mültecilerine yardımlarımız devam etti. Mültecilerin barınmaları için evler inşa ettik. Çadır ulaştırdık. Çeşitli nakdi ve ayni yardımlar yaptık. Onları ihtiyaç noktalarında destekledik.

Ülkemizde vuku bulan deprem ve sel felaketlerine maruz kalan insanımızın yanında olup onların her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için elimizden geleni yaptık.

Filistin’den balkanlara, Anadolu’dan Orta Asya’ya, Suriye’den Pakistan’a, Bangladeş’e, birçok Afrika ülkesine yardımlar ulaştırdık.

Yardımeli olarak, hayrın eli olarak üzerimize yüklenen sorumluluğu ifa etmek için elimizden geleni yapmaya çalıştık.

“Yetimlerin ağladığı bir dünyada her gülüş bir azaptır!” düsturuyla çalıştık ve hiçbir yetimin mahrum kalmadığı bir dünya hayalini kendimize hedef seçtik.

2021 yılında ve diğer yıllarda da çıtamızı daha yükseğe çıkararak yetimlerin, mazlumların yüzlerine daha büyük, daha güzel sevinçler kondurmak için çalışmaya devam edeceğiz.

2021 yılı mazlumiyetin azaldığı, savaşların değil kucaklaşmaların olduğu, nefretin değil sevginin görünür olduğu, aç gözlülerin insafında değil, merhametlilerin insafında bir dünyanın temellerinin atıldığı bir yıl olur inşallah.

Tüm bağışçılarımızın, gönüllülerimizin, yetimlerimizin, çalışanlarımızın, emek verenlerimizin, gönüldaşlarımızın, müslüman ve insan kardeşlerimizin yeni yılı hayırlı olsun. Allah hepimizin “Yardımellerini” büyütsün. Tüm insanlık yek diğerine “Yardımeli” olarak yaratıldığının bilincinde, kardeşliğin payidar olduğu bir dünya olsun inşallah.

Ve rabbimiz küresel bir afet olan Covit 19 virüsünden tüm insanlığı bir an önce halas eylesin.

Paylaş