Banka HesaplarıBağış Yap

Yeşeren umutları görmek ne güzel…

Yeşeren umutları görmek ne güzel…

Somali faaliyetlerini yerinde izlemek ve istişarelerde bulunmak üzere, bölgeye ziyarette bulunan Yardımeli Dernek Başkanı Dr. Sadık Danışman ve Genel Müdürü Bahri Bulut, yeni projelerle ve hedeflerle yurda döndüler.

2010 yılındaki kuraklık ve kıtlık neticesinde, bölgede yaşanan insani dram karşısında harekete geçen Yardımeli, açlık ve susuzluğun pençesinde yaşam mücadelesi veren insanlara yardımelini uzatmış ve gıda, sağlık, barınma, eğitim yardımlarını başlatmış ve günümüze kadar devam ettirmektedir. O günden bu güne,  bölgeye yapılan destek yardımlar neticesinde, Somali’deki gözle görülür olumlu değişim ve gelişim, insanların umutlarını yeniden yeşertmiş, hayata tutunmalarına imkan sağlamıştır.
 


Sağlıklı nesiller, geleceğin garantisi

Krizin başladığı ilk günde, Dernek Başkanımız Dr.Sadık Danışman’ın, tespiti ile karar verilen Yardımeli Somali Hastanesi, Somalililerin şifa merkezi, umut kapısı oldu. 2016 yılında aktif hizmete açılan Yardımeli Somali Hastanesi, donanım ve tıbbi cihaz, doktor ve sağlık personeli bakımından Mogadişu’da hizmet eden 2 hastaneden biri. 100 yataklı, 2 ameliyathanesi olan, laboratuvar, eczane hizmetlerinin verildiği hastanede 182 kişilik personel ile kaliteli hizmet verilmektedir. Kendiside aynı zamanda hekim olan Dernek Başk.Dr.Sadık Danışman “ 2010 yılında geldiğimiz ve gördüğümüz Somali ile bu günkü Somali arasında çok fark var hamdolsun. Yapılan çalışmaların ve yardımların amacına ulaştığını görmek bizleri memnun etti. Buradaki insanların da gözleri parlıyor, geleceğe umutla bakıyorlar artık. Yeşeren umutlar, sağlıklı nesiller, eğitimli gençlik Somali için çok büyük bir fırsat adeta. Bu fırsatı iyi değerlendirip değerlendirmemeleri kendileri kaldı artık. İlk günden itibaren Yardımeli olarak çalışmalarımızı aksatmadan devam ettiriyoruz. Gıda, eğitim, sağlık, yetim destekleri, temiz içme suyu imkanı, küçük çaplı mikro finans projeleri ile Somalili kardeşlerimizin hep yanlarında olduk. Hele Yardımeli Somali Hastanesini ve burada yaptığı işlevi kelimelerle nasıl anlatabilirim ki. Düşünün, çaresizlik içerisindeki anneler, hasta olan çocuklarının başında ölüm nöbeti tutuyorlar, çocuklar da ölüm sıralarını bekliyorlardı. Oysa çoğu tedavileri mümkün, basit hastalıklara yakalanmışlardı. Şu an hastanemiz Somali’nin tamamı için bir umut yeri olmuş adeta. Ülkenin farklı bölgelerinden hastalar gelmekte, tedavileri yapılmaktadır. Temizlik, hijyen, insan onuru, merhamet, kalite  ve fedakarlık ilkelerimizi, hastane personeline sürekli hatırlatma ve takip etmekteyiz.
 


Sadece 2019 yılı içerisinde ;

65.893 hastaya poliklinik hizmeti verilmiş

426.225 laboratuar tetkiki sonuçlanmış

5.460 doğan çocuk dünyaya gelmiş

1.396 ameliyat gerçekleştirilmiş

8.215 çocuk aşı    tedavisi uygulanmıştır.

İhtiyaç sahibi hastalardan ücret alınmadan, oluşturulan bir fondan tedavileri yapılmaktadır.” Dedi.

Yardımeli Genel Müdürü Bahri Bulutda, Somali’de yapılan diğer insani yardım çalışmaları hakkında şunları söyledi: “ Somali halkı gerçekten mağdur ve muhtaç. Bizleri çok seviyorlar ve yakın ilgi gösteriyorlar. İlk günden itibaren Yardımeli Ofisinde görevli Koordinatörlerimiz aracılığıyla insani yardım faaliyetlerimiz hiç hız kesmedi. Temiz içme suyu için su kuyuları açıldı, yetimler eğitim ve sağlık desteği sağlandı, kardeş aileler ihtiyaçları doğrultusunda nakdi ve ayni olarak desteklendi, süt keçileri verilerek ailelere destek olundu, ülkenin farklı bölgelerinden gelen katarakt hastalarının ameliyatları yapıldı, Ramazan Ayında ve Kurban Bayramlarında kardeşlerimiz unutulmadı. Burada yapılan çalışmaları ve Somali halkının şükran dolu ifadeleri gördükçe, bizler de tüm hayır sahiplerine ve emeği geçenlere onlar adına teşekkür ediyoruz. “ dedi.
 


Somali’de yapılan çalışmaların bir kısmı  ve kardeş aileler, ziyaret edildi, istişareler yapıldı.

Ayrıca, Başkan Dr.Sadık Danışman ve beraberindeki heyet, TC.Mogadişu Büyükelçimiz Sn.Mehmet Yılmaz’ı makamında ziyaret ederek, istişarelerde bulundu. Sayın Büyükelçimiz, özellikle Yardımeli Hastanesi başta olmak üzere yapılan tüm insani yardım faaliyetleri ve projeleri hakkında övgüyle bahsetti ve Dernek yöneticilerini tebrik etti.
 


Mogadişu’da  hizmet eden TİKA Koordinatörü, Maarif Vakfı Yöneticisi ve Yunus Emre Enstitüsü Yetkilileri ile toplantılar yapılarak, Somali çalışmaları özelinde istişarelerde bulunuldu.

Umutlar hiç sönmesin, hep taze kalsın…

Paylaş