Banka HesaplarıBağış Yap

Yetim Çocukların Bayram Sevinci Erken Başladı

Yetim Çocukların Bayram Sevinci Erken Başladı

İslam dünyasının buruk bir şekilde karşılamaya hazırlandığı Ramazan Bayramı öncesi yetim çalışmalarını tamamlayan Yardımeli Derneği binlerce yetime bayramlık kıyafet hediye etti.

İslam dünyasının buruk bir şekilde karşılamaya hazırlandığı Ramazan Bayramı öncesi yetim çalışmalarını tamamlayan Yardımeli Derneği binlerce yetime bayramlık kıyafet hediye etti. Suriyeli ve Gazzeli yetim çocukların acısına ortak olmak, bir nebze de olsa yüzlerini güldürmek için çocuklara çeşitli hediyeler ile birlikte bayramlıkları verildi. Bayramlıklarını alan yetimlerin sevinci ikiye katlandı. Kilis'te Suriyeli yetim çocuklar için düzenlenen iftar programının ardından çocuklara kıyafetleri dağıtıldı. Kilis Valisi Süleyman Tapsız'ın da katıldığı programda Yardımeli Derneği Genel Koordinatörü Erdoğan Karcakaya tek tek çocuklara hediyelerini verdi.

 

YETİMLER GELECEĞİMİZDİR

Program öncesi açıklama yapan Dernek Koordinatörü Erdoğan Karacakaya İslam ülkelerinde on binlerce çocuğun yetim kaldığını belirterek müslümanlar olarak bu çocuklara kucak açmak zorunda olduklarını kaydetti. Bir bayramı daha acı ve göz yaşı içinde karşıladıklarını ifade eden Karacakaya, "Günlerdir Gazze ateş altında. Bine yakın kardeşimiz şehit edildi. Binlerce can yaralandı. Yüzlerce çocuk-kadın katledildi. Yine yanı başımızda Suriye'de her gün yüzlerce çocuk yetim kalıyor. Irak'ta, Araka'nda, Orta Afrika'da, Somali'de Sudan'da ve daha onlarca ülke ve bölgede on binlerce çocuğumuz yetim kalıyor. Bunlar ümmetin evlatları ve geleceğimizdir" dedi.

YETİMLERE SAHİP ÇIKALIM Kİ ONLARI YİTİRMEYELİM

Bayramı azı ve hüzünle karşıladıklarını anlatan Karacakaya, "Onlara el atmadığımız zaman ya fuhuş ve organ mafyalarının eline düşer yada misyonerlerin ağına kapılarak ümmetin yitik evlatları arasında yer alırlar. Şuara bayrama bir iki gün kaldı. Bu çocuklarımızın yalnız olmadıklarını sahipsiz olmadıklarını onlara hissettirmeliyiz. Yardımeli olarak şuan binlerce yetiminin eğitim, barınma gibi ihtiyaçlarını karşılıyoruz. On binlercesine de dolaylı yardım ediyoruz. Ancak yardım yaptığımız yetim sayının artması için daha çok çalışıyoruz. Şimdi Suriyeli yetim çocuklarımızı bir nebzede olsa sevindirdiysek ne mutlu bize. Millet devlet el ele inşallah bu yavrularımızın geleceğini inşa etmek için daha çok çalışacağız" ifadelerini kullandı.

VALİ TAPSIZ: YARDIMLAR ÇOCUKLARIN ACILARINI UNUTTURDU

Kilisevi (Eski Kaymakamevi)’nde düzenlenen programda konuşan Vali Süleyman Tapsız ise Kilis’te yaşayan yetimlere yardım programında emeği geçen başta dernek temsilcisi Abdulcelil Yılmaz olmak üzere yönetim kurulu üyeleri ile desteklerini esirgemeyenlere teşekkürlerini dile getirerek, bu mübarek rahmet ayında bu yardımların bir nebzede olsa muhtaç kişilerin yüzünü güldürdüğünü, onları mutlu ettiğini belirtti.

BAYRAMLIKLARINI ALAN ÇOCUKLAR BÜYÜK BİR SEVİNÇ YAŞADILAR

Yardım programına Vali Süleyman Tapsız, Vali Yardımcısı Tolga Toğan ve Ulaş Akhan, Emniyet Müdürü Candemir Özdemir, Halk Sağlığı Müdürü Emin Arslan, AFAD Müdür Vekili İlhami Akgül ile Kilisli iş adamları katıldı. Programdan sonra Erdoğan Karacakaya ile Adnan Mutlu tüm yetim çocuklara hediye ve kıyafetlerini teker teker teslim etti. Bayramlıklarını alan çocuklar sevinç içinde teşekkürlerini ifade ettiler.

KİLİS'TE ONBİNLERCE İNSAN YARDIM BEKLİYOR

Yardımeli Kilis Temsilcisi Abdulcelil Yılmaz da Hatay temsilciliği ile beraber Kilis'te ki bir çok aileye çeşitli yardımlar dağıttıklarını ifade etti. Hatay ilinden gönderilen gıda paketleri ile kıyafet paketlerini 150 Suriyeli aileye dağıtıklarını belirten Yılmaz, "Genel Merkezimizden de 25-50 ve 100 TL'lik kumanya kart aldık ve bunları yoksul kardeşlerimize dağıttık. Bayram öncesi bir tır un ile ihtiyaç sahibi ailelere ekmek fişleri dağıttık. Bu şekilde kardeşlerimiz rencide olmadan istedikleri vakit gidip fırından ekmeklerini alabilecekler. Buna rağmen gıda, giyim, özellikle bebek-çocuk bezi, hasta bezi açığımız çok fazla. Elimizden geldiğince Veren elle alan el arasındaki Hayır Köprüsü vazifesini ifa etmeye çalışıyoruz " dedi.

ŞEHİRDEKİ DÖRT KİŞİDEN ÜÇÜ SURİYELİ

Kilis nüfusunun 79 bin olduğunu hatırlatan Yılmaz, "Buradaki Suriyeli sayısı resmi rakamlara göre 120 bin ancak gerçekte 200 bini buluyor. Kayıt dışı binlerce Suriyeli var. Şehirde her dört kişiden üçü Suriyeli. Zorluklar sıkıntılar had safhada ancak buna rağmen milletimiz seferber olarak yardımlaşmanın her türlüsünden geri durmuyor.  Halkımız başta olmak üzere mülki ve idari yönetimimiz oldukça duyarlı, hassas ve dikkatli hareket ediyorlar" şeklinde konuştu.

Paylaş