Banka HesaplarıBağış Yap

Yetimlerin duasını ve kucak dolusu selamını getiridik

Yetimlerin duasını ve kucak dolusu selamını getiridik

Son 5 yıldır düzenli olarak yapılan Sudan ziyaretleri kapsamında külliyeye giden heyet kucak dolusu selamlarla yurda döndü.

Yardımeli Yönetim Kurulu üyeleri, hayır sahipleri, gönüllüler ve iş adamlarından oluşan heyet, bir haftalık program dahilinde inceleme ve ziyaretlerde bulundu.

Sudan Akabe Yetimler Külliyesi ve eğitim öğretim çalışmalarında 7.yılını tamamlayan Yardımeli İstanbul Medresesinde eğitim gören yetimlerle ilgilenme imkanının olduğu ziyaret programında; dönem sonu karne töreni de icra edilerek yaz tatili için stard verildi.
 


 

Yardımeli derneğinin, Sudan’da yapılan diğer çalışmalarını da yerinde müşahede etme imkanı bulan heyet; gördükleri karşısında duygu dolu anlar yaşadılar. Külliyede yetimlere sunulan imkan, yetimlere verilen değer karşısında tebrik ve takdirlerini ileterek; yetimlere sahip çıkma hususunda etraflarını da harekete geçirmek üzere sözleştiler. Yetimlerin külliyede barınmaları, iaşeleri, eğitim harcamaları, kırtasiye ve sağlık giderleri, ulaşım ve sosyal etkinlik giderlerinin tamamı Yardımeli’nin köprü olduğu hayır sahipleri tarafından karşılanmaktadır.

Kardeş aile ziyaretlerinde, ailelerin yaşadıkları ortamlar ve kullandıkları eşyalar hayret ve şaşkınlıkla izlendi. Günümüz dünyasında hala bu durumda yaşayan insanların varlığı, insanlığın ayıbı olsa gerek. İsraf ve lüks içerisinde yaşayan Müslümanların bir kez daha, bir kez daha, bir kez daha düşünmeleri gerekiyor : Bizim hiç mi sorumluluğumuz yok? Hesabını nasıl vereceğiz?
 


 

Kilometrelerce uzaklardan getirdikleri su ile ihtiyaçlarını karşılayan köylüler, yanı başlarında açılan temiz ve sağlıklı su kuyusu ile adeta bayram sevinci yaşadılar. Sağlıklı ve temiz suya ulaşmamanın verdiği sonuçlar itibari ile salgın hastalık, kalıcı ve ölümcül hastalıklar da bölge halkının en büyük sorunlarından biri.
 


 

Yardımeli heyeti, Sudan’da eğitim – öğretim alanlında hizmet veren Maarif Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsü genel merkezlerini de ziyaret ederek, yetkililerle istişarelerde bulunda ve ortak projeler hususunda mutabakat sağlandı.
 


 

ZİYARET İZLENİMLERİ

Bahri Bulut / Yardımeli Genel Müdürü: “ Sudan Akabe Yetimler Külliyemiz, bizim majör projelerimizden ilki. Bu yıl 7. Sınıfı tamamlayan yetimlerimize karnelerini verdik hamdolsun. Bu 7 yıllık emek ve gayretin gözle görülür sonuçlarına şahid olmak bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Yetimlerimize burada sunduğumuz imkanlar, Sudan şartlarında çok yıldızlı bir hizmettir. Hem eğitim programı, hem de fiziki şartlar ve imkanlar açısından. Rabbimize bir kez daha hamdettik, bizleri bu işte kullandığı için. Tüm destek verenlere ve hayır sahiplerine bir kez daha şükranlarımızı sunuyorum.”
 


 

Hasan Değirmenci / İş Adamı: “ Birkaç kez gelem imkanım oldu Sudan’a. Neden Sudan’a sürekli gidiyorsun diye soruyorlar bana. Buraları gördükçe, yetimlerin başını okşadıkça hayatıma anlam geldiğini hissediyorum. Dünya meşgaleleri, çalışma hayatı, şehrin hengamesi bizi alıp götürüyor bazen. Maalesef kapılıp gidiyoruz, kulluğumuzu unutup, kontrolü kaybediyoruz. Bu ziyaretler tekrar kendime gelmemi, kulluk bilincine sahip olmamı sağlıyor. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum, buralara gelmeyi, yapılan çalışmalara birebir şahid olmayı herkese tavsiye ediyorum.” 
 


 

Şefika Çalışkan / Ev Hanımı: “ Son birkaç yıldır sürekli gelmeye çalışıyorum. Benim umrem oldu artık Sudan. Umreye gitmiyorum, buradaki yetimlere geliyorum. Onlarla mutlu oluyorum, huzur buluyorum. Umreye de gidilebilir tabiî ki. Umre hasenattır, kişinin kendisine faydası çoktur. Ama biz ailece, Kur’an ‘da da çok bahsedilen Salih amel niyetiyle, yetimlerle ilgilenmeyi, onların bir sıkıntısı gidermeyi, topluma kazandırmayı, faydalı nesiller olmaları noktasında kendimize söz verdik. Yapabileceğimiz kadar, gücümüz ölçüsünde yetimlere sahip çıkmaya çalışıyoruz. Allah Salih amellerimizi çoğaltsın inş. “

Abdullah Temur / İş Adamı: “ Öncelikle buraya gelmemize vesile olanlara ve buralarda bu hizmetleri yapanlara teşekkür ediyorum. Biz ailece ( eşim ve kızım) birlikte geldik. Buraları hep başkalarından duyardık. Ailece görmeyi ve birlikte ne yapabilirizin cevabını bulmak için buradayız. Ailem özellikle kızım çok etkilendi. İnsanların yaşadığı ortamları, kullandıkları eşyaları, yolların, sokakların durumunu gördükçe hep birbirimizin gözlerine baktık. Böyle yaşantılar da varmış meğer. Nasip oldu, annem adına bir su kuyusu açtık hamdolsun. Oralarda suyun ne kadar önemli olduğunu kelimelerle ifade edebilmem çok zor. Kilometrelerce uzaklardan su getirmek zorunda kalıyorlar. Getirdikleri su, bir göl ve yağmur birikintisinden oluşan üstü açık yerlerden alıyorlar ve suyu tüm ihtiyaçlarında kullanmak zorundalar maalesef. Tabi su temiz değil, her türlü mikrop ve karışıma açık. Açılan su kuyuları hem yakın olmaları, hem temiz ve sağlıklı olmaları açısından büyük bir imkan. Yardımeli nezdinde emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ediyorum.”
 


 

Miray Temur / Öğrenci: “ Ben lisede okuyorum. Buraları görünce çok etkilendim. Bir çok karar aldım. İnşaallah onları dönünce uygulamaya çalışacağım. YOK, YOKLUK ne demek, buralarda çok daha iyi anladım. Meğer bizler varlık içerisinde, lüks içinde yaşıyormuşuz. Hem hamd ettim, hem de bunların hesabını nasıl vereceğiz diye düşündüm. Hemen Sudan’da iken sınıf arkadaşlarımı telefonla aradım ve gördüklerimi onlara anlatmaya çalıştım. Ve sınıf arkadaşlarımla sözleştik, biz de harçlıklarımızdan artırdıklarımızla Akabe Yetimler Külliyesinde kalan bir yetim kardeşimize destek olmaya, eğitim harcamaları hususunda yardımcı olmaya karar verdik. İnşaallah diğer sınıflardaki arkadaşlarımla ve mahallemizde arkadaşlarımla da paylaşacağım ve yetimlere sahip çıkma hususunda gayret ve çaba göstereceğim. Birebir görmek çok daha farklı oluyormuş, herkese tavsiye ederim.”
 


 

Atilla Sansak / Avukat: “Yetimlerden Kur’an neden bu kadar bahseder, Yetime sahip çıkanlar, hakkını koruyanlar neden bu kadar çok övülür diye hep düşünürdüm. Birebir şahid olunca anladım, huzur buldum, rahatladım. Onlara bir iyilik yaptığımızı düşünmüyorum ben. Kendimize iyilik yaptık bence. Onlara götürdüğümüz hediyeler ne ki; onlarca koli kıyafet,kırtasiye, oyuncak… vb. Bu maddi şeyler onlar için tabiî ki önemli, ama sevgi getirmek lazım, şefkat getirmek lazım, muhabbet getirmek lazım. Bunlara daha çok ihtiyaçları var. Onlara umut olmalıyız, anne baba olmalıyız. Onlara götürdüklerimizin yanında, oralardan getirdiklerimiz, kazanımlarımız, öğrendiklerimiz çok çok daha fazla. Çok fazla şükretmeliyiz, vereceğimiz hesaba hazırlık yapmalıyız.”
 


 

Bakara Suresi, 220. ayet: bu dünya ve ahiret hakkında... Bir de sana yetimler hakkında soruyorlar. De ki: "Onların lehine olan her tür iyileştirme (yüzüstü bırakmakdan) daha hayırlıdır. Onlarla (hayatı) paylaşırsanız, unutmayın ki onlar sizin kardeşinizdir. Kaldı ki Allah fesatçılık yapanı ıslah edenden ayırmasını bilir. Ve eğer Allah dileseydi sizi zora koşardı; ne var ki Allah her işinde mükemmeldir, her hükmünde tam isabet sahibidir.

Nisa Suresi, 36. ayet: Allah'a kulluk edin ve O'ndan başka hiçbir şeye ilahlık yakıştırmayın; ana-babaya ve akrabaya, yetimlere ve yoksullara, kendi çevrenizden olan komşulara ve yabancı komşulara, yanınızdaki dosta, yolcuya ve meşru şekilde bihakkın sahip olduklarınıza iyilik yapın! Unutmayın ki Allah kendini beğenmiş küstahları sevmez.

-

YETİMLERE DESTEK OLMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Paylaş