Banka HesaplarıBağış Yap

Yetimlerin Yüzü Gülüyordu...

Yetimlerin Yüzü Gülüyordu...

Bangladeş ve Arakan Mülteci Mülteci Kamplarındaki proje ve faaliyetlerimizi yerinde incelemek ve şahid olmak amacıyla, bir grup iş adamı ve bağışçılarımızla bölgeye gittik.

Bangladeş ve Arakan Mülteci Mülteci Kamplarındaki proje ve faaliyetlerimizi yerinde incelemek ve şahid olmak amacıyla, bir grup iş adamı ve bağışçılarımızla bölgeye gittik.

Bangladeş 160 Milyon nüfusu ile , m2 bazına düşen insan sayısının en yoğun olduğu  ülkelerden biri.  Halkı müslüman, ortalama kişi başı milli gelir 1500 usd civarında. Yani halın yaşam standartı ve gelir seviyesi çok düşük. Günlük 2 usd karşılığı çalışmaktalar. Ülkede devlet okullarında dini eğitim verilmiyor. Bu yüzden ülkenin farklı bölgelerine dağılmış çok sayıda  özel statüde medreseler ve yetimhaneler bulunmakta. Burada öğrenciler hem dini eğitim alıyorlar, hem de beşeri ilimleri tahsil ediyorlar. Belirli dönemlerde devletin açtığı sınavlara girerek belgelerini alıyorlar.

Bir grup iş adamı ve bağışçımızla  gittiğimiz ülkede, Arakan Mülteci kampları, medreseleri ve yetimhaneleri ziyaret edildi. Bölgede Yardımeli tarafından yapılan mescitleri ve kardeş aileler ziyaret edilerek, yardım, selam ve duaları ulaştırıldı.

Bangladeş Cox Bazar'da  1000 m2 üzerine kurulu 6 katlı Yardımeli Darul Hikme Külliyesinin temeli, öğrencilerle, yetimlerle birlikte atıldı.

Önceliği Arakanlı çocuklar olmak üzere bir kısmını bu külliyede yatılı olarak eğitim ve barınmalarını sağlanacak, ve eğitilen bu gençler  ilk okuldan üniversiteye kadar takip ve gözetim altında desteklenecek.

Arakanlı çocuklar öncelikli yetimlerden seçilecek. Bunun yanında, ülkedeki siyasi ve etnik durumdan dolayı Bangladeşli yetim ve fakir ailelerin çocuklarına yönelik de hizmetler sunulacak.

Sudan'da inşa edilen Yetimler Külliyesinin bir benzeri olarak inşa edilecek olan külliye,  bölgeye model olabilecek bir proje.

 

Proje detayı :

 Arazi sahası

: 5.800m2

 İnşaatın toplam kapalı alanı

: 8.750m2

 Bina kat sayısı

: 6 kat

Bodrum kat

: Yemekhane, depolar ve kapalı oyun sahaları.

Zemin kat

: Mutfak, idari birimler ve dersliklerden oluşuyor.

1. kat

: Dersliklerden oluşuyor.

2. ve 3. Katlar

: Yatakhanelerden oluşuyor.

Yatakhane

: 40 adet

 Öğrenci Kapasitesi

: 480 öğrenci

6. kat

: Konferans salonu, misafir hane, to plantı salonu

İnşaatın maliyeti

: 1.700.000$ (cami dahil)

İnşaat bitim süresi

: 4 yıl

Eğitime başlama tarihi

: 2015 (modüler sistem gereği, binaların biten kısmı hizmete girecek)

Yatılı öğrenci sayısı

: 480 öğrenci

Eğitim seviyesi

: ilk ve orta okul (8 yıl)

Çalışan personel sayısı

: 65

Paylaş